Suuremõisa Kooli ajalugu

Peale mitmekuulist vaheaega on oodata jälle uute (õigemini vanade) materjalide lisandumist
Samas ei saa ära unustada, et ööpäevas on ikkagi vaid 23h 56min ja 4,10s.

149 aastat? Suuremõisa kooli nimed Staažikamad õpetajad

Suuremõisa kooli juhatajad

Õpilaste ja õpetajate arv
Kaseväljal
Suuremõisas
Vilistlased
Artiklid
Personaalia
Mälestused
Õpilaste jutud
Kroonika
Fotod
Kooli pealehele

KASEVÄLJA ALGKOOL

Kasevälja kooli hoone - "Võitlus" kolhoos lammutas Kasevälja koolimaja 1950. a. küttepuudeks ja kasutas ka osaliselt palke Suuremõisa kanala ehitamiseks. Kasevälja koolimajast on järgi jäänud ainult väike küngas, kus oli leivaahi.

Pühalepa valla Suuremõisa algkool pühitses 1. novembril oma 69ndat kestvusjuubelit. Et nimetatud päev langes pühapevale, peeti reedel, 30. oktoobril päevakohane aktus.

Suuremõisa algkooli eelkäija Kasevälja algkool asutati 1867. aastal krahv E. von Ungern-Sternbergi poolt esimese algkoolina Pühalepa vallas.
Kooli esimeseks juhatajaks oli Vigala mees Madis Liedenberg, kes ühtlasi täitis ka vallakirjutaja ülesandeid. Vallamaja asus samas majas kus koolgi ja koolimaja oli veel ka kohtutoaks.
Järgnevad õpetajad enne ilmasõda olid eranditult saarlased Kaarma seminarist.
Iseseisvuse ajal asusid õpetajatena tööle juba hiidlased ise. 1927. aastal liideti Kasevälja algkool lõplikult varem asutatud Suuremõisa algkooliga ja sellest ajast loeb Suuremõisa algkool oma asutamist Kasevälja kooli järgi.

Lääne Elu
3. november 1936

Kooli juhatajad ja õpetajad

Madis Liedenberg - juhataja 1867 - ?
Kustav Leisberg - juhataja 19. - 20. saj. vahetusel
Gustav Lember - juhataja 1907 - 1915